Minulý týden jste možná zaznamenali zprávu, že se na nás v Mikulůvce chystá „Revize katastru“. Staré mapy jsou přelité do počítačů a byla dokončena jejich digitalizace. Proto bude od letošního dubna až do konce roku 2026 Katastrální úřad podrobně procházet své záznamy a porovnávat katastrální mapu se skutečným stavem. Co si pod tím můžeme představit? Informací je k dohledání spoustu. Pokud nemáte čas a chuť se jimi probírat, zde je stručný výtah.
Protože v Česku na majitele není spoleh, chudák stát musí jednou za čas udělat v nemovitostech pořádek. Kontrola se týká hranic parcel, velikosti budov, mostů, využívání pozemků, dokonce prý i inventury místních názvů. Ovšem nové vyměřování hranic se zatím neočekává….
Takže pracovníci nejprve porovnají katastrální mapu s fotomapou a pak vyrazí přímo do Mikulůvky zjistit, proč to nesedí. Snad se při tom budou chovat jako lidi, mají to i někde v předpisech 😊 Dají nám slušně vědět, co máme každý špatně. A asi budou chtít, abychom rozdíly napravili. Mimochodem spolupráce vlastníka je povinná, jinak přijde pokuta. Dobrá zpráva může být ta, že pokud máte vše OK, nijak se vás celá akce netýká. Mělo by se celkově jednat jen o opravu skutečně zjevných rozdílů, nikoliv každého centimetru.
Jednoduché změny (třeba z pole je dnes zahrada) prý zapíšou sami a nebude nutné nic dokládat. Ovšem pokud člověk má na pozemku navíc chatu nebo kamenolom, budou vyžadovat papíry. Katastr se případně i postará o sloučení parcel, pro jejichž rozdělení není praktický důvod – například zahrada nebude na třech pozemcích, ale ve výsledku na jednom.
Pokud se náhodou stalo, že u vás dnes něco nesedí na 100%, můžete i nadále řešit situaci klasicky – ve spolupráci se stavebním úřadem a katastrem doplnit papíry a požádat o zápis nového stavu. Neuděláte-li to včas a při revizi se zjistí rozdíly, začne se hledat, kde je problém. Nelegální/neoprávněná stavba a tak podobně… U oficiálně postavených – ale nezapsaných – staveb se pak bude řešit kolaudační rozhodnutí. Pokud máte na pozemku stodolu z roku 1936, měl by stavební úřad tuto nemovitost snadno uznat a zápisu do katastru krom geometrického plánu doufejme nic nebrání. Jestli naopak máte legální budovu, ale stojí částečně na cizím, je nejvhodnějším řešením pozemek například koupit, aby se vše sjednotilo. Nevede-li plot správně, máte si sami zavolat geometra a dohodnout se se sousedy plus dořešit smluvně vlastnictví.

A proč to stát dělá? No kromě pořádku hlavně kvůli daním. Takže až budou změny u vás dokončeny, nezapomeňte se poptat na Finančním úřadě, za co jste dosud platili daně z nemovitostí a jak se vše nově změní. Druh pozemku, plocha, rozměry domu a tak dále. Pro úředníky bude snadné si vše pohlídat. Čeká nás tedy i podání nového daňového přiznání s novými údaji.