Řádný hospodář

není to samé, co řádný hospodský nebo fajn ředitel.

Je vtipné, že Mikulůvka, která leží ve Zlínském kraji, si toho zatím moc nevzala od asi nejznámějšího zlínského rodáka Bati. Když třeba virtuálně navštívíte výstavu kolorovaných fotografií ze třicátých let https://nejdeneexistuje.cz/, můžete zde najít krásné výjevy z předválečného Zlína. Pokud si zároveň chcete něco odnést pro dnešní dobu, navrhuji nevynechat fotku č. 18 s popisem „řídit město jako firmu“. Ano, zdá se, že tuhle myšlenku k nám nepřinesl až falešný spasitel ze Slovenska někdy před deseti lety. Byla zde už dávno a neměli bychom se jí vzdávat.

Při rozhodování o čemkoliv je dobré přemýšlet a plánovat dopředu. A je lhostejné, jestli se jedná o výběr školy pro děti, půjčku na nové auto nebo rozvoj obce (která tu bude i dlouho po nás). Mnoho uznávaných ekonomů živých i mrtvých dávno formulovalo užitečné postupy, které pomáhají v racionálním finančním rozhodování.

Proč to sem píšu? Častou mantrou vedení obce je věta „Mikulůvka je na tom ekonomicky výborně“. Nikde ale není uvedeno, jak se to měří. Že nám kontrola z kraje nenašla pochybení a nedala pokutu? Že v bance slíbili nějaký další úvěr?

Tohle přece nestačí. Ekonomika čehokoliv je záležitost nějakého výhledu, plánu, inventury možností, výběru z mnoha variant, následně i hodnocení výsledků. Tím spíše, pokud pracujeme s majetkem příštích generací, lidí, kteří tu vlastně dnes ještě ani nejsou. Opravdu není smyslem „to nějak uřídit“.

Sledoval jsem mnoho schůzí našeho zastupitelstva a při projednávání bodů typu „organizace XYZ po nás žádá příspěvek 12.000,- Kč“ jsem nikdy neslyšel informace (příklad):

  • Máme v rozpočtu (který jsme ale opravdu zodpovědně připravili, ne jen přenesli z minulých let) na podporu spolků pro letošek 100.000,- Kč. Zatím to vypadá, že příjmová strana sedí, proto si můžeme dovolit těchto čísel držet.
  • Letos jsme již dali 10.000,- spolku FGH a 5.000,- organizaci OPQ. Mimochodem tyto pro naši obec a občany dělají „něco něco něco“ – po čemž je poptávka, máme ověřeno přímo mezi lidmi/průzkumem/dotazníkem. Dále nám slíbili se podílet na obecní akci k výročí QRS a každému potřebnému občanu Mikulůvky pomoci s ABC.
  • A dnes tedy organizace XYZ žádá 12.000,-, protože chce zrealizovat UVW. Technicky je příspěvek možný, protože v rozpočtu z těch sto tisíc na podobné žádosti zatím zbývá dost. Tato organizace také tradičně pořádá společenskou událost JKL, která je mezi občany oblíbená. Když jim nepřispějeme na dnešní žádost, pravděpodobně ta populární akce již příští rok nebude.

Mohl bych zde fabulovat ještě deset odstavců, ale pro ilustraci to jistě stačí. Dobrý hospodář má plán (a podle plánu rozpočet) a pro každou „investici“ srovnává přínosy a náklady, požadavky občanů a dlouhodobé plusy. Hledá optimální varianty. Určitě se nerozhoduje ve stresu a v nesmyslných časových limitech. To odlišuje „řádného hospodáře“ od „takyhospodáře“, kterému to funguje, dokud má naspořeno nebo „mu lidi pučujou“. Smyslem obecního hospodaření přirozeně není nějaký zisk, obec není podnikatel. Jde ale o to rozdělit peníze s nejlepším přínosem pro obec a její obyvatele.

Zastupitelé se pouští do práce ve své funkci se slibem, že budou spravovat záležitosti obce s péčí řádného hospodáře. Očekával bych, že vždy společně vyhodnotí klady a zápory zamýšleného záměru. Prohlédnou si inventuru současného stavu – třeba ve formě křivky grafu, jak se nám ty příjmy a výdaje za poslední dobu vyvíjí…. Že zváží, jak se zrovna točí svět a co s tou čárou na papíře třeba udělají vnější okolnosti za rok, dva. Že prodiskutují možnosti, co bude následovat, když něco nevyjde – „plán Bé“ se tomu říká. Co se stane, až splátka za úvěr stoupne tak, že popře smysl celé věci.

Ano, není každý na čísla. Od toho máme účetní, výbory a komise, aby připravily podklady.

Nic z toho jsem jako občan při běžném jednání zastupitelstva nezaznamenal. Hospodář s takovým přístupem přijde nikoliv do finančního nebe, ale spíše na buben.

Na konci jen zmíním naše vyhlášené koupaliště. Může nám jej kdekterá obec závidět. Neslyšel jsem ale za dobu, co jeho provozování převzala obec, jak si vlastně ekonomicky a účetně vede. Kolik chodí návštěvníků, co je láká a co odrazuje…. Kolik nás to celé stojí nebo co nám přináší a vydělá. Přišel čas požádat zastupitele o zveřejnění těchto údajů, abychom věděli, jak to celé funguje.