Luboš Velitel

MilanH.: Ahoj Luboši. Byl jsi někdy na policajtech?

Luboš Adámek.: Ano.

Takže víš, kdo se ptá? Ptám se já. Chceš vědět, proč jsem Tě pozval?

Povídej.

Tak já Ti to řeknu. Jsem tady na Mikulůvce už 10 let. A poslouchám povzdechy, jak u nás nic nefunguje, jak se soused se sousedem nebaví a nic se tu neděje. Starousedlíci neznají přistěhovalce, naplaveniny se nemají kde seznámit s opravdovými Mikulůvčany. Napadl mne praktický postup, jak to začít měnit. Můžeme teoreticky přemýšlet a debatovat u piva nebo na zastupitelstvu, ale těžko něco praktického udělat. Chci proto zkusit představit ty, kteří mají k Mikulůvce nějaký vztah, jsou tady nějak důležití, znají to tu, něco umí nebo můžou ostatním o dědině něco říct. O fungování, historii… A Ty jsi můj první soused do debaty. Jsi tu dlouho, myslím, že jsi důležitá postava – a navíc i Tvé angažmá v SDH si zaslouží pozornost.

Díky za pozvání. Narodil jsem se doma na Oznici hned tady za kopcem, takže jsem doslova domo-rodec. Takových je tady už velice málo. Na Mikulůvku jsem se přiženil těsně po vojně v roce 81.

Máme zde spoustu Adámků. Vy jste všichni jedna rodina?

Vím, že tu jsou rodiny, ale já tady příbuzné nemám.

Hasiči jsou v Mikulůvce důležitý spolek a kdo chce vědět něco o své obci, potřebuje zjistit něco i o tobě, protože jsi hlavní hasič.

Po přestěhování jsem vstoupil mezi hasiče. Měl jsem blízko k technice, tak jsem se ve sboru stal strojníkem. Vyučil jsem se totiž jako automechanik. Později jsem ale pracovně přešel ke stolařině.

Tak to jsi na tom opačně než Tomáš. Ten je od dřeva a dělá auta.

Ano, to je pravda. Každopádně já jsem pak postoupil a dělal velitele družstva. A teď jsem velitel sboru. Řekl bych, že to je už dost čestná funkce, ani toho papírování už moc není.

Kdy v Mikulůvce hasiči vznikli?

Přesně nevím, asi někdy kolem války. Hlavně je problém, že kronika se zřejmě někam zašantročila. Bohužel náš kronikář skončil a není jasné, kde záznamy skončily.

Pouč nás prosím, jak to u hasičů funguje. Velitel je u obecních hasičů nejvyšší funkce nebo jak to je?

Nejvyšší je starosta obce, protože to celé zřizuje i financuje. Ovšem neurčuje činnost sboru, jen může ovlivňovat činnost výjezdové skupiny. Navíc náš starosta je osobně přímo členem hasičů. Dále tu máme funkce Starosty, což je Radek Potočný, a Velitele, to jsem tedy já. Je nás ve sboru celkem 43. Drtivá většina je neaktivních – jen přispívajících. Z příspěvků částečně platíme naši činnost, ale většinu odvádíme na vyšší místa. Zbytek členů je takzvaně činných. Jednou za 4 roky se volí 9členný výbor, který se schází každý měsíc. Tam se domlouváme, co budeme dělat, jaké jsou plány a tak podobně. SDH se ještě skládá z výjezdové skupiny – zásahové jednotky. U nás je to 8 lidí, kteří opravdu fyzicky vyrážejí do akce, když je potřeba. Velitel jednotky, strojník a členové. Ostatní přispívající nám pomáhají při organizaci naší činnosti – třeba když jsme pořádali zábavy a tak podobně, ale dnes je těchto akcí málo.

Já jsem si myslel, že když jsi členem hasičů, občas skutečně vezmeš ty gumáky a helmu a jdeš něco zachraňovat.

Na toto je vyčleněna a hlavně vyškolená právě výjezdová skupina kvůli odbornosti a bezpečnosti. Ostatní dřív pomáhali třeba na brigádách, chodili na závody a podobně. Hasič je třeba pro mladé vlastně takový kroužek. Je to sdružení „dobrovolných“ hasičů, takže nikdo nemusí nic povinně. Ani je nemůžeme vyloučit, pokud platí příspěvky.

Jak jsem pochopil, na Oznici mají v hasičském spolku speciální skupinu, která se věnuje dětem. Vychovává z nich hasiče, sportují a tak.

Ano, když to všechno funguje, je na dědině dobrá nálada a jsou kamarádštější vztahy než teď u nás, rodiče si mezi sebou často najdou někoho, kdo se věnuje dětem. Jarcová a Oznice mají dětské oddíly. Také se pak ustaví sportovní družstva a podobně. Tady na Mikulůvce ještě před pár lety bylo mladší a starší družstvo a také družstvo žen. Ale nyní to moc nefunguje. Sportovní družstva nejsou nijak pevně navázána na tu akční – výjezdovou skupinu.

Proč to u nás moc nefunguje? Důvodem je způsob vedení hasičů? Máš na to názor? Může za to některý ze dvou starostů? Můžeš za to Ty? Výbor? Lidi kolem?

Neumím na to samozřejmě přesně odpovědět. Jednak by náš výbor potřeboval být soudržnější, aby zbytek členů dokázat přitáhnout k hasičské činnosti. Spolupráce upadá posledních tak pět či sedm roků. Obec nám v těch letech pomohla značně vylepšit vybavení, které však nemáme kam dávat, protože máme už skoro 50 let pořád stejnou hasičárnu. Je tu ale vidět nechuť lidí fungovat dobrovolně. Místo aby se vše spojovalo, vztahy se spíše rozbíjí.

Lidi… Do Mikulůvky přišlo za poslední roky spousta nových lidí z města. Mají nějakou šanci vůbec se o hasičích a jejich činnosti dozvědět?

Asi příliš není jak. Určitě je to částečně tím, že my nemáme moc šancí je nějak oslovit. Nemůžeme přece chodit od domu k domu… Dobrý den, já jsem ten a ten, pojď do hasičů.

Jak to dělají jinde? Mají stejné problémy?

Já myslím, že takových dědin je hodně. Většina mých kolegů si na též stěžuje. Někde mají ty děti – ony si to poví ve škole… ale je dost těžké vést dětský kolektiv, lidí ochotných to dělat není moc.

Co ta hasičárna, proč jiné obce mají nové objekty nebo jsou po velké rekonstrukci a Ty říkáš, že v Mikulůvce je pořád stejná stará stavba z roku 1976? Co dělají jinak?

Většina obcí nemá peníze na takovou investici. Ponejvíce je to z dotačních peněz a jako zřizovatel to má na starosti vedení obce.

Takže jejich hasiči řekli „je to potřeba“ a starosta vše zařídil?

Třeba na té Oznici, odkud vlastně pocházím, i za mého mládí – když byla nějaká akce – byla vždy velká účast a táhlo se za jeden provaz. Mikulůvka je jiná, nevím, čím to je. Mimochodem na Oznici je většina zastupitelů hasiči a proto tam možná SDH také lépe šlape.

Myslíš, že kdyby byla nová hasičárna, podpoří to fungování sboru?

Částečně snad ano, my vlastně teď nemáme výcvikové prostory, nemáme se kde pořádně potkat, kde se sejít. Máme jednu malou místnost, jinak chodíme na obecní úřad do zasedačky. Když jsme chtěli cvičit, museli jsme požádat sportovce o povolení a pak ručně přestěhovat materiál na hřiště. Jsou tam problémy s přípojkou vody a tak podobně. Zrovna tato věc by možná šla částečně řešit, kdyby nám obec umožnila využít bývalou školní kotelnu. Také by to bylo možné udělat na etapy – nějak upravit současnou hasičárnu, něco v kotelně… musíme to promyslet, hledat cesty a možnosti. V nejbližší době se pokusíme připravit nějaký návrh, od čeho se odrazit, aby se mohl připravit skutečný projekt rekonstrukce. Bez něj nemůžeme hledat možnosti financování a nějakých dotací.

pokračování příště

2 komentáře

Komentáře jsou uzavřeny.