Občan (též Soused…) – každý, kdo se řízením osudu stal členem kolektivu obyvatel konkrétního území. Je dočasným spoluvlastníkem organizace s názvem „Obec“, která byla zřízena dávno před jeho příchodem a bude zde i po jeho odchodu. Během této doby má ovšem Občan právo ovlivňovat chod Obce a není nic špatného na očekávání, že se Obec bude snažit Občanům vycházet vstříc a pracovat v jejich prospěch. Občana příliš nezajímají povinnosti Obce jako nástroje státní správy, naopak velmi vítá aktivity ve prospěch dobrého života na daném místě.
Zastupitel – Občany ve volbách vybraný Soused, jenž z technických důvodů zastupuje potřeby Občana před Obcí. Zastupování je nutné, protože kdo byl někdy na domovní schůzi nebo viděl film Vlastníci, tuší, že bez Zastupitelů by vše skončilo velikým krveprolitím.
Zastupitel mimo to řídí chod Obce, vykonává formální povinnosti a snaží se kormidlovat Obec tak, aby vše hladce klapalo, Občané byli spokojení, Obec měla nějakou perspektivu a neskončila na huntě. Zastupitel by měl znát svou Obec fakticky i papírově. A (nejlépe předem) vědět, co Občané chtějí, co očekávají a kam si přejí Obec vést. Diskusí mezi Zastupiteli a používáním selského rozumu pak dochází ke Shodě. Na jejím základě je pak Obec řízena ke světlým zítřkům nebo do pekel.
Starosta – Zastupiteli ze Zastupitelů volený CEO/ředitel organizace „Obec“. Jeho úkolem je s plným nasazením a na základě zadání Zastupitelů (= Občanů) řídit Obec tak, aby plnila jak všechny zákonné povinnosti, tak potřeby Občanů. Aby bylo dost škol, dálnic, telefonních budek a wifi signálu, pokud o něj někdo stojí.
Starosta je především manažer, potřebuje si udržovat přehled nad stavem celkového života v Obci (mimo soukromé záležitosti přirozeně, do těch mu nic není) a s odstupem a nadhledem též směrovat činnosti Obce v zájmu Občanů a budoucích generací.
Starosta není údržbář ani dělník. Při kopání jámy nebo žehlení obecní vlajky se dobře medituje o potřebných řešeních a budoucích plánech, ale není to nosným úkolem Starosty. Ten má zejména koordinovat chod Obce, rozdělovat úkoly ostatním a s předstihem se připravovat na budoucí výzvy. Sekat trávu může kde kdo, řídit obec nikoliv. Starosta je centrálním bodem obce, jenž svou činností umožňuje navazující aktivity Občanů, Zastupitelů, podnikatelů, chovatelů, fotbalistů, štamgastů, hokejistů, šermířů… též i zaměstnanců Obce. Starosta navenek dbá na udržování vztahů s úřady, jinými Obcemi, organizacemi i jednotlivci mimo Obec.
Veřejná Správa – ač by se zdálo, že je to nějaká magická organizace shůry, která hlídá a kontroluje záležitosti a chování veřejnosti…. je to právě naopak. Zde si veřejnost sama spravuje své věci. V užším slova smyslu jsou to Občané, kteří mají něco společného – sdílejí stejný prostor k životu. Ovšem na Veřejné Správě se účastní jen ti Občané, kteří mají o společné záležitosti zájem. Povinností Zastupitelů je pak předávat veřejnosti Informace, aby se mohla do Správy zapojit.
Informace – Starosta a Zastupitelé věnují potřebný čas a energii na udržení Občanů v obraze. Občan má právo se naprosto nezajímat o Obec, ovšem Obec má povinnost transparentně Informovat své „spoluvlastníky“ o stavu, činnosti a plánech Obce. Na dění v Obci není nic tajného. Obec existuje jako společná a společenská záležitost a z toho celé řízení Obce vychází. Kdo chce mít své věci plně pod kontrolou a upřednostňovat své soukromé zájmy, může například začít standardně podnikat, že.
Rada – též po indiánsku Rada Starších – několik Zastupitelů, kteří společně řeší běžné výzvy a provoz Obce. Se Starostou se navzájem zaštiťují i kontrolují a vnášejí tak do celé Veřejné Správy více pohledů, než by zvládl jeden člověk. Rada podrobně analyzuje detaily a následně předkládá všem Zastupitelům své poznatky a doporučení, aby rozhodování v obecních záležitostech probíhalo svižně a ve vzájemné shodě.