Duben končí

a po měsíci přišlo další zastupitelstvo. Letos druhé. Tentokrát nebylo bodů k projednání příliš, takže byl čas o věcech diskutovat. A skončilo se ještě za světla. Jaro!

Prvním důležitým bodem byla rozprava se zástupci firem, které budou opravovat střechy obecních objektů a následně instalovat fotovoltaiku, jak jsme o tom referovali dříve. Jde o to, že na koupališti se rychlostí světla blíží plavecká sezóna, takže je potřeba to celé dokončit co nejdříve. Naopak u školy je vhodné počkat na prázdniny, až se mezi montéry nebudou motat prvňáci a žákovské knížky. Bazén je proto priorita. Mimochodem je tam střecha v havarijním stavu, takže oprava je více než nutná. Zahájení očekáváme v pondělí a hotovo by mělo být do 1.6.

Následovat budou nějaké menší přípravy na škole, hlavní práce budou ale spuštěny až od července. Do konce prázdnin by mělo být všechno všude funkční. Tou dobou by už také měla být známa přesná pravidla pro sdílení elektřiny mezi obecními budovami. V současnosti jsou pravidla stále „na vodě“, protože Praha….


Pak přišla na řadu žádost hasičů o příspěvek na obnovu techniky. Jedná se o nějakou starší dotaci na nákup přívěsného vozíku s požárním vybavením, které doplní či nahradí to současné. Například moderní čerpadlo, hadice, nářadí… Výhodou je, že se vlek dá zapojit za každé osobní auto. Samozřejmě to není levné, ale ministerstvo slibuje dotaci 450 tisíc, kraj snad dalších 150. Zbytek do (odhadem) 850t. by byl na obci. V budoucnu se bude ještě řešit konec životnosti hasičské Avie a její případná náhrada.


A teď už se projednává iniciativa občanů, kteří přišli s nápadem na vybudování nového sportovního zázemí pro děti i mládež. Říká se tomu pumptrack a jedna taková dráha je čerstvě k vidění třeba v Ratiboři. Bylo prezentováno několik ukázek, jak taková věc může vypadat. Hovořilo se o tom, kde by mohla stát – jestli u školy, za čističkou, někde úplně jinde. Náklady začínají někde na 800 tisících. Opět je to balík peněz, ale ze státních příspěvků by snad mohlo přijít až 80% částky. Ratibořané například vyúčtovali téměř 2,5 milionu Kč. Pro další rozhodování bude nutné připravit nějaké konkrétní podklady.


Koně, kola, chodci, auta, autobusy, klády….
Máme zde na stole havarijní situaci padajícího svahu na příjezdové cestě z Bystřičky do Mlýnce. Řešení sesuvu zatím stojí na ŘSD, které zpracovává hydrogeologický posudek. Ten by měl ukázat, jestli se situace vyřeší například gabionovou stěnou, či bude na místě jiné řešení. Termíny nejsou známy.


Stále platí, že peníze na vodovod pro horní konec by měly být přiklepnuty na konci května.

Jednání s Lesy Baťa o možném průjezdu na Lázy zatím nepřinesly nic nového.


Při troše štěstí bude zadán i hydro-geo-posudek na zprovoznění kusu chodníku mezi odbočkou ke hřbitovu a koupalištěm, kde od povodní zavazí zbytek sesuvu. Bylo by vhodné po těch letech zjistit, jestli je zde bezpečné obnovit standardní průchod pro chodce místo současné jednokachličky.
 

 

A to je vše přátelé. Tak zase příště.