Zimní

Letos v prosinci nám krásně nasněžilo. A sníh držel! Sice pak přišla obleva, ale před Štědrým dnem zase připadlo. No teda.

Jistě, není to jako kdysi…. jak vlastně bývalo „kdysi“?
Tady je pár vzpomínek ze školního Almanachu, který byl vydán v roce 1999 ke 150. výročí založení školy.


První zmínka o zimním počasí je z roku 1909 – „Úroda v tomto roce byla poznamenána suchem a dlouhotrvající zimou, ozimy vymrzly a dobytkářství postihl nedostatek píce.“

A už to jede… 1925 – „Obec postihla v březnu spolu se silnými mrazy i epidemie španělské chřipky, která byla komplikována záněty plic. Během 14 dnů zemřelo 8 obyvatel.“

1928 – „Po Vánocích nastaly velmi silné mrazy, kdy teploměr klesal až pod -35 stupňů C. Docházka z toho důvodu byla slabší. Nejnižší teplota byla naměřena na Čarabovské a to -43 stupňů. Sněhu bylo též velké množství. Sněhové závěje dosahovaly až 4 metrů. Vlakové spoje mezi Vsetínem a Val. Meziříčím byly přerušeny. V důsledku takových nepříznivých okolností byla výuka na všech školách v České republice na 14 dní zastavena. Tuhé mrazy téměř úplně zničily veškeré ovocné stromy.

1929 – „Zima byla na rozdíl od minulé velmi mírná a už v únoru mnohde rozkvétaly ovocné stromy. V březnu však napadl sníh a přišly mrazy až -20 stupňů.“

1941 – „Situace vyvrcholila v zimě, kdy pro nedostatek paliva byla výuka odložena na neurčito. Žáci se scházeli 1x týdně a dostávali domácí písemné práce. Mrazy byly toho roku velmi tuhé a tak tento způsob výuky trval až do 10. března.“

1962 – „V tomto roce byla velmi tuhá zima, zimní prázdniny byly prodlouženy o 14 dní pro nedostatek paliva. Znali jsme je jako tzv. uhelné prázdniny. Situaci po celostátních prázdninách vyřešil ředitel ‚interním příkazem‘, kdy každý žák donášel do školy 2 polena dřeva každý den a učilo se dál.“

1977 – „Teplo v měsíci březnu bylo tak velké, že dosahovalo 20 stupňů Celsia, koncem měsíce nastaly naopak až devítistupňové mrazy, jež zničily veškerou naději na úrodu ovoce.“

1980 – „Že vše nové nemusí být to nejlepší, dokázal už v zimě kotel ústředního topení, který vypověděl službu a ve škole bylo neúnosně zima. Venkovní teploty dosahovaly -20 stupňů a oprava byla provedena až v druhé polovině ledna.“

1985 – „Počasí bylo toho roku velmi vlhké a v zimě panovaly silné mrazy.“

1988 – „Zima toho roku přišla velmi brzy, v listopadu napadl první sníh, nastaly silné mrazy a toto počasí vydrželo celou dlouhou zimu.“


Dnes máme venku plus deset. Plánujete ještě letos lyže? 🙂